Her şey 2-3 sene önce başlamıştı. ‘Panik atak’ olduğumu öğrendikten bir süre sonra yemeklerle anksiyöz bir ilişki kurmaya başlamıştım. Çünkü kafamda belli şablonlar vardı. (Yemek yedikten sonra karnım ağrıyacak, karnım ağrıdığı için panik atak geçireceğim gibi) Bu şablonlar da benim ‘ölmeyecek kadar beslenmeme’ neden oldu. Koskoca bir günü yarım poğaçayla idare ettiğim oluyordu, iştahım da yoktu. Hayatım boyunca her zaman çok zayıf bir insan olmuştum zaten, sadece üniversiteye geldiğim ve panik atak hastası olmadan önce kilo almıştım o kadar.
Benim kilo verişim ailem ve arkadaşlarım arasında ciddi gündem oldu, ailem Istanbul’dan kalkıp yanıma geldi. Birkaç günümüz hastanelerde tahlillerle falan geçti; kan şekerime, değerlerime falan baktırdık. Doktorun “Gayet sağlıklı, sonuçlar da hiçbir şey yok” demesi kimseyi tatmin etmedi. Çünkü zayıf bir insanın muhakkak ama muhakkak sağlıksız olması lazımdı.

Bu sefer psikolog ve psikiyatrların yolunu tutmaya başladık. 5 dakikalık bir konuşma içerisinde sadece “58 kilodan 42 kiloya düştüm” dediğim için doktor annemi odaya alıp “Kızınız anoreksiya olabilir, adetten kesilirse çok ciddi sonuçları var. Kızınızın yemesine içmesine dikkat edin” dedi. Oysa hiçbir test, analiz, terapiden geçmemiştim. Sadece fazla kilo vermiş olmam beni anoreksiya yapmazdı ki beden algı bütünlüğümde bir bozukluk kesinlikle yoktu. Nötrdüm yani bedenime, ilgilenmiyordum çok. O psikiyatrın o cümlesi annemin yoktan yere günlerce ağlamasına sebep oldu ve benim uzunca bir müddet kendimi kötü hissetmeme..

Aradan 1 yıl geçti. Şu an 45 kiloyum. Yemeklerle anksiyöz ilişkim hala devam ediyor mu? Evet. Sağlıksız mı besleniyorum? Hayır. Zaten dediğim gibi hayatım boyunca hep çok zayıftım zaten. 58 kilo olduğum zaman sağlıksız besleniyordum asıl, çünkü bütün gün fast-food yiyordum sadece.

1 yıl boyunca ailemle her telefon görüşmemiz “Yemek yiyor musun? Kilo aldım mı? Bu aralar tartıldın mı?” gibi sorularla cebelleşmemle geçti. Özellikle yaz aylarında çoğu arkadaşımın bana acıyarak, korkarak bakıp “Sen çok zayıfsın, lütfen biraz kilo al” demesiyle geçti. Geçtiğimiz yaz bir süre sadece evde oturup ağladım; çünkü dışarı çıktığımda hasta muamelesi görüyordum. “Şekerine baktırdın mı sen hiç?” , “Metabolizman mı hızlı çalışıyor acaba?” , “Kendini kusturuyorsan lütfen söyle” , “Doktora git bi değerlerine baktır”, “Sen diyet yapıyorsun da bize söylemiyorsun galiba” en çok maruz kaldığım sorulardı. Herkesle sohbetimizin bir bölümü muhakkak benim sağlıksız olduğum, anoreksiyalara benzediğim üzerineydi. Bir ara cidden tahlil sonuçlarımla gezmeyi düşünüyordum. Ağzını açan olursa “Bak işte, sağlıksız falan değilim. Her zayıf olana sağlıksız muamelesi yapamazsın” demek ne rahatlatırdı ama beni.

Uzaktan bakınca, niyet okuyunca ‘çok masumane’ görünen bu diyaloglar, alakalar bir insanın sosyal fobi geliştirmesine, depresyona girmesine sebep olabilir. Ben bunların kıyısından döndüm. Hala yaşıyorum. Birkaç gün önce kordonda keyifli keyifli otururken durup dururken “Sende kan yok kan” diye avcuma bastırıldı. Başkasının bedeniyle de bedeninden doğru çıkarsadığımız sağlığıyla da bu kadar alakadar olmadığımız zamanlara kadar, Beden Olumlama Hareketi iyi ki var! “Şişmanlığı güzelliyolar” diyenlere inat; sizin ölçülerinizce zayıfım, buradayım!

Konuk yazar: E. Sultan Keleş – Twitter’dan Takip Etmek İçin