İlk olarak Kaosgl’ de yayınlanmıştır.

Bundan 20 küsür sene önce Tekirdağ’da doğdum. Hatırladığım çocukluk zamanlarında hep bebeklerle oynuyor, elbise giyiyor, ailem pantalon gömlek giydirmek istediğinde üzerimden atıyordum. Çocukluk yaşlarımda hep kız çocuklarıyla oynar, pembe renkli şeyleri sever ve saçlarımı uzatmaya bayılırdım. Hatta ailem bir gün daha gür uzasın diye saçlarımı kestirmek istediğinde ortalığı ayağa kaldırmıştım. Ortaokul-lise zamanlarıma geldiğimizde ise okula etekle gitmek istiyordum, bazen hevesle makyaj yaptığım da oldu. Hayır! Yanıldınız, ben atanmış bir erkek olarak doğmadım, ben trans bir kadın değilim. Ben geçen sene sonbaharında kendisine Atlas ismini koymuş bir trans erkeğim.

Kendime açılma sürecimde ve sonrasında birçok hikayeye kulak misafiri oldum, herkes hep biliyormuş, ben ne yaşadımsa herkes tersini yaşamış. Eminim ki bunların bir kısmı doğru olsa da bir kısmı da; toplumun bize öğrettiğini fazlaca işittiğimizden ve gelecek tepkilerin bizi inciteceğinden korktuğumuzdan, ürettiğimiz hikayeler oluyor. Bence bu hikayeler kalıplaşıp yerleştiğinde de cinsiyetçiliği yeniden üretiyor; sanki bebeklerle oynadığımızda trans bir erkek değilmişiz, arabalarla oynadığımızda asla trans bir kadın olarak açılamazmışız algısını yaratıyor.

Birçok kez ben de aynı hikayelere kapılıp çocukluğumu sorguladım, birkaç hikayem dışında hiç de öyle göze çarpar şekilde cinsiyet kimliğimden şikayetçi olduğumu bildirir bir sıkıntı yoktu. Doktorlara gittim “Ben hep biliyordum!” dedim, başka doktorlara gittim “Ben daha annemin karnında arabalarla oynuyordum, doğduğumda beni sardıkları kundak pembe diye çok ağlamışım!” dedim.

Sonra bunlar öyle yük olmaya başladı ki, “Toplumu ikna etmek için kendi gerçekliğimden uzaklaşmaya gerek yok ben ne olduğumun farkındayım” dedim. İnsanlarla paylaştım hikayemi, belli bir yaşa kadar “kız çocukluğunun” getirilerinden memnun olduğumu sonradan fark ettiğimi, en başından beri bilmemiz gerekmediğini söyledikçe insanlar da içlerini açtılar ve katıldılar bana. Öyle hafiflemiştik ki.

Ben kendimi çok sorguladım, “herkes aynı çizgide ilerlemek zorundadır ve ben ortaokulda saçlarımı gizlice kesmediğim için trans erkek değilim o zaman” diye düşündüm. Sonra yanıldığımı fark ettim, ben hep bilmiyordum! Ne zaman bilirseniz bilin, kendinizi ne hissettiğiniz esastır. Sonradan söylediğiniz, kurduğunuz ne kadar hikaye varsa şimdi atın hepsini bir kenara ve paylaşmak isterseniz bana ulaşın. İnanın, insan rahatlıyor! 🙂

Atlas Boysan Oğuz