Çocukluğumuzdan başlayarak çizgi filmler, oyuncak bebekler, filmler, posterler, kıyafet markaları, reklamlar ve daha nicesi tarafından empoze edilen ve birçoğumuzun farkında bile olmadan kabullendiği standart güzellik anlayışımız sizce ne kadar standart? Herkes aynı mı olmalı? Ya da belirtilen standartlara (!) uygun değilse, güzel değil midir? Beden olumlama hareketi bunun kararını vermez. Beden olumlama kısa, uzun, kilolu, zayıf, açık tenli, esmer, sarışın farketmeksizin herkesin önce kendini olduğu şekilde sevmesini ve kişilerin bu tip bedensel özelliklere bakmaksızın diğerlerine eşit davranmasını amaçlar.
Beden olumlama boyunuzu, kilonuzu, varsa yara izlerinizi, çillerinizi ve vücudunuzun daha birçok bölgesini olduğu gibi kabullenmek veya nötr olmaktır. Bedeni nasıl görünürse görünsün, aslında hepimizin “insan” olduğunu hatırlamaktır.
Peki beden olumlama hareketi “ben kilomu da kabullenebilirim” derken obeziteyi normalleştiriyor mu? Hayır!

HAYIR, OBEZİTEYİ ÖVMÜYORUZ

Beden olumlama, insanları sağlıksız olmaları için cesaretlendiren bir hareket değil. Beden olumlamayı destekleyenler de kilo vermeye çalışıyor olabilir; hatta bu gayet normal ve insani bir durum. Dikkat çekmeye çalışılan nokta: dünyada kilo, cinsiyet, cilt ve daha birçok özelliğin standardize edilmesi, bunun sürekli olarak bizlere empoze edilmesi ve bu sözde standardın içinde değilsen güzel değilsin algısı yaratılması. Aslında sorun: insan özellikle de kadın vücudunun insan olmaktan çıkarılıp nesneleştirilmesi…
Evet, fazla kilonun sağlık problemlerine yol açabileceğini herkes biliyor. Fakat toplumda kilolu olarak damgalanmak, tıbbi açıdan sağlıksız olma durumunu biraz aşıyor. Günümüzde ne yazık ki kilolu ya da obez insanları daha sağlıklı yapmak adına değil de adeta asimile etmeyi öngören bir kültür var. Fazla kilo insanın değerini düşürmez. Baskül üzerinde fazla kilomuz göründüğü için ikinci sınıf vatandaş olmayız. Bu durum hayatımızın değerini ve hayata katabileceklerimizi etkilemez. Hepimiz aynı derecede saygıyı, sevgiyi, nezaketi hak etmiyor muyuz? En azından bu bedenimizin şekline göre olmamalı…
Beden olumlama kiloyu değil değişimi destekler: kültürel değişimi! Belirlenen güzellik standardının çevresinde büyük endüstriyel sistemler kuruludur ve kendimizi ‘çirkin’ zannettiren bu sistemlerden, kendi özgüvenimizi geri almak için insanları cesaretlendirmek, yerleşen bu önyargıları kırmak için yola çıkar “beden olumlama destekçileri”. Başkalarına davranış şeklimiz, kilo hakkında düşüncelerimiz, medyada ve gündelik hayatımızda kadın vücudunu nesnelleştirmemiz… Bütün bunlar artık değişmesi gereken tabular. Fiziksel sağlığımız için en önemli şeyin akıl sağlığımız ve psikolojik durumumuz olduğu da bilinen bir gerçek iken, bedenimizi dolayısıyla kendimizi kabullenmek çok önemli.
Başta da dediğimiz gibi hayır! Obeziteyi ya da sağlıklı olmayan hiçbir şeyi cesaretlendirmiyoruz. Aslında tam da tersini yapıyoruz. Herkesin ve her bedenin olduğu hali ile olduğunu ve herkesin kendi bedenleri içinde öz kabulde hissetmesi gerektiğini anlatıyoruz. Önyargılarımızı ve modern dünyanın kendi sistemini yürütmek adına sunduğu güzellik anlayışının anlamını tekrar gözden geçirmenin vakti gelmedi mi? Bedenlerimizi değiştireceğimize fikirlerimizi değiştirsek mi?

Beyza Töreci

Beyza Usak _ Instagram

Beyza Usak _ Twitter