K.C. 1
Kampüs Cadıları – Ankara, 08.04.2018

Feminist hareket içinden doğan ve elbette ayrı düşünülemeyecek beden olumlama konuşulmaya, tartışılmaya devam ederken Beden Olumlama Hareketi kurucusu Aybala Arslantürk yürütücülüğünde 6 ve 8 Nisan 2018 tarihlerinde Ankara’da atölyeler gerçekleştirildi.

ODTÜ Verimlilik Topluluğu çağrısı ile bir araya gelen, ODTÜ’nün farklı bölümlerinden öğrencilere beden olumlama hareketi anlatmanın yanı sıra, Aybala A., kendi deneyimlerinden ve harekete neden ihtiyacımız olduğundan bahsetti. Kampüs Cadıları çağrısı ile gerçekleşen atölyede ise katılımcıların bireysel deneyimleri ile hareketin feminist çerçeve üzerinden tartışmalarına da yer verildi.

ODTÜ VT 2
ODTÜ Verimlilik Topluluğu – Ankara, 06.04.2018

Her iki çalışmada beden olumlama, bireylerin bedenlerini ‘her haliyle’ onaylamasını, kabul etmesini ve tek bir ideal beden tipi olmadığını temel alan feminist bir hareket olarak tanımlanırken, her halinle güzelsin ve kendini sevmelisin’ mottoları kapitalizme yenik düşen ana akımı temsil ettiğini; ideal beden olumlama hareketinin kendini kabullenme ve bedenine karşı nötr de olabilme halini esas aldığı üzerinde duruldu.

Hareketin daha çok içerik üretimine, yaygınlaştırılmasına ihtiyaç duyduğunu ve bu alanda çalışmalarına devam ettiğini belirten Aybala Arslantürk; bir aradalıkların kıymetli olduğunu ve deneyim paylaşımlarının içselleştirmeyi kolaylaştırdığına inandığını; önümüzdeki dönemde de atölye, konferans ve sunumlar ile daha çok kişiye ulaşmayı amaçladığını belirtti.

Beden Olumlama Hareketi, Aybala Arslantürk

Twitter & Instagram: @beden_olumlama

Facebook: @bedenolumlama

bedenolumlamahareketi.com