Merhaba! Nasılsınız dünya güzelleri? Yok yok merak etmeyin, sabah programına gelmediniz.. Yersiz ve sabah programımsı girişim için affınıza sığınıp konuya, yaza veda ettiğimiz şu günlere gönderme yaparcasına, balıklama dalıyorum!
Bugün eş, dost, akraba gibi çevrenizde kolayca bulabileceğiniz bir türden bahsetmek istiyorum. Bu türlerde hafiften bir doktorluk, bir tutam filozofluk ve inanmayacaksınız ama bir parça da bilim insanı zekası itinayla karma hale getirilir ve kullanıma sunulur! Karşınızda bulunan insanın, bu türden olduğunu nasıl anlayacağınızı sorduğunuzu duyar gibiyim.. Hemen açıklıyorum, bakınız örnek aforizmalar;
“Aslında işten gelince bir tur koşsan hepsi gider.”
“Otobüsten bir önceki durakta in, yürü.”
“Tatlı yeme tatlı, şeker yeme.”
“Çaya şeker atma.”
“Üç beyazdan uzak durdun mu bide spor yapıverdin mi çok iyi olur ya!”
“Ödemdir o ödem, ödem olmasa duramazsın! Bak ellerin hep şiş şiş..”
“Ya ben bakıyorum aslında sen çok da yemiyorsun canım hormonlarına baktırdın mı?”
“Karbonhidratı kestin mi kendiliğinden gider zaten.. Protein iyi protein!”
“Onu yiyecek misin gerçekten? Ay ben asla yemem!”
ve daha benzeri bir sürü aforizmayı duyduğunuz anda yapıştırın tespiti!
Tanıdık geldi değil mi? Nasıl gelmesin ki, hepimizin her gün, hatta her saniye, duyduğu şeyler! Sizi bilmem ama beni, sinirden, renkten renge sokan şeyler..
Yani insanı şoka uğratıyor desem yeridir! Nasıl böyle cukk diye oturan (!) tespitlerde bulunuyorlar anlayamıyorum.. Büyük bir zeka belirtisi! İnsanı derin bir sorgulama seansına itiyor, ‘ben bunu nasıl düşünemedim?’ demeden duramıyorsunuz.
‘Şakası’ bir yana ama size ne pardon?! Çek şu elini ekmeğimden, şekerimden! Sizin o aforizmalarınızı dinlememek adına hiiiç bedenime işkence edemeyeceğim kusura bakmayın. Canım üç beyaz çekiyorsa o üç beyaz yenecek! Canım spor yapmak istiyorsa yapılacak; canım panda gibi yatakta yuvarlanmak kalori içinde boğulmak istiyorsa da yuvarlanılacak, boğulunacak!
Nokta!
Açıkçası ben kimseye söz hakkı verdiğimi hatırlamıyorum. Siz hatırlıyor musunuz?
Bu benim bedenim demiştik bir önceki yazımızda. Sizin bedeniniz, sizin bedeniniz. O kadar özel ki! Kıyaslanamayacak bir şey bu. Herkes kendinden sorumlu, herkes kendine özel. O yüzden çekin şu aforizmalarınızı üzerimizden, salın bizi yahu!

Bol olumlamalı günlerde görüşmek dileğiyle sevgili okur, sevgiyle kal!

İrem Asya Şallı